SKuvauspalvelu Salopino Oy ← Sivustolle
3D-dokumentointi

Teollisuuden ja vaativan kohteen 3D-dokumentointi

Vanhasta tehtaasta ei usein ole ajantasaisia piirustuksia. Tuotantotilan 3D-dokumentointi kokoaa tiedon yhteen paikkaan – katseltavaksi malliksi ja mittatarkaksi pistepilveksi samalla käynnillä.

Teollisuuden ja vaativan kohteen 3D-dokumentointi
100 000 m²+
kuvattuja tiloja
Pro3 + LiDAR
uusinta tekniikkaa
±2 cm / 10 m
mittatarkkuus

Mitä tuotantotilan 3D-dokumentointi tarkoittaa?

Tila kuvataan erikoiskameralla niin, että siitä syntyy digitaalinen kopio. Lopputulos voi olla selaimessa katseltava 3D-malli, mittatarkka pistepilvi (E57) – tai molemmat yhtä aikaa.

Mihin teollisuudessa 3D-mallia käytetään?

Yleisin – ja kallein – virhe tilauksessa

Tavallisin harmi syntyy siitä, että tilataan kevyt esittelykierros ja huomataan vasta suunnitteluvaiheessa, ettei siitä saakaan mittatarkkaa aineistoa. Silloin koko tila joudutaan kuvaamaan uudelleen.

Tilasimme teollisen putkilinja-alueen 3D-dokumentoinnin. Mittatarkkuus oli ±2 cm / 10 m. Aineisto vähentää manuaalista mittaustyötä merkittävästi.
Sami Ahonen, CEO / Samtek Oy

Pyydä maksuton tarjous

Kerro kohteestasi – saat kiinteähintaisen tarjouksen 24 tunnissa, ilman sitoumusta.

Katso palvelu →
Luotettava Kumppani · Tilaajavastuu