Vanhasta tehtaasta ei usein ole ajantasaisia piirustuksia. Kun linjaa pitää muuttaa, uusia työntekijöitä perehdyttää tai turvallisuus auditoida, tieto tilasta on hajallaan. Tuotantotilan 3D-dokumentointi kokoaa sen yhteen paikkaan – katseltavaksi malliksi ja mittatarkaksi pistepilveksi samalla käynnillä.
Tila kuvataan erikoiskameralla niin, että siitä syntyy digitaalinen kopio. Lopputulos voi olla kaksi eri asiaa – tai molemmat yhtä aikaa:
Tila, jossa voi liikkua kuin nukkekodissa. Etäisyyksiä voi mitata, ja kohteen voi näyttää kenelle tahansa linkillä – ilman käyntiä paikan päällä.
Miljoonien mittapisteiden malli, joka avautuu suunnitteluohjelmiin (Revit, AutoCAD, ArchiCAD). Tämä on aineisto, jonka pohjalta muutokset voi piirtää luotettavasti.
Kuvaamme Matterport Pro3 -laitteella, jossa on LiDAR-laserskannaus. Se tuottaa selvästi tarkemman ja luotettavamman pistepilven kuin edellinen Pro2-sukupolvi, joka ei yllä samaan jälkeen. Käytännössä tämä tarkoittaa mittatarkempaa aineistoa suunnitteluun ja siistimpää lopputulosta – juuri sitä laatua, jota vaativa teollisuus- ja suunnittelukäyttö edellyttää.
Käyttötarkoitus ratkaisee, millaista aineistoa kannattaa tilata. Samasta kuvauksesta hyötyvät hyvin erilaiset tarpeet:
Ajantasainen, mitallisesti luotettava lähtöaineisto linjan muutokseen. Suunnittelija saa lähtötiedot kerralla – ei hidasta käsin mittaamista.
Työohjeet, varoitukset ja laitetiedot upotettuna malliin. Uusi työntekijä tutustuu tilaan jo ennen ensimmäistä työpäivää.
Poistumistiet ja riskialueet merkittynä malliin. Dokumentoitu nykytila auttaa auditoinnissa ja vakuutusasioissa.
Urakoitsijat, päämaja tai vakuutusyhtiö tutustuvat tilaan linkin kautta matkustamatta paikalle.
Putket, viemärit ja varaukset dokumentoituna ennen valua. Vältät myöhemmän piikkaamisen väärästä kohdasta ja siitä syntyvät vauriot.
Kun tila kuvataan kerran kunnolla, sama aineisto palvelee suunnittelua, perehdytystä, turvallisuutta ja esittelyä yhtä aikaa.
Käsin mittaaminen on hidasta, ja monimuotoisessa tuotantotilassa virheen mahdollisuus kasvaa nopeasti – yksittäinen väärin kirjattu mitta voi kertautua suunnittelussa. Valokuvat taas näyttävät, miltä tila näyttää, mutta niistä ei voi mitata.
3D-dokumentointi yhdistää molempien vahvuudet: tila tallentuu kokonaisuutena, kaikki mitat ovat samassa aineistossa, ja lopputulosta voi sekä katsella että mitata. Lisäksi digitaalinen aineisto ei vanhene kuten paperipiirustus laatikossa – se on aina saatavilla, jaettavissa linkillä ja päivitettävissä kuvaamalla tila uudelleen.
Tavallisin harmi syntyy siitä, että tilataan kevyt esittelykierros ja huomataan vasta suunnitteluvaiheessa, ettei siitä saakaan mittatarkkaa aineistoa. Silloin koko tila joudutaan kuvaamaan uudelleen.
Lause “meillä on 3D-malli tilasta” ei vielä tarkoita, että käytössä olisi suunnitteluun kelpaava pistepilvi. Ne eivät ole automaattisesti sama asia.
“Yhteistyö Jarin kanssa on tuonut konkreettista hyötyä projektien arkeen. Tilojen 3D-kuvaukset ja dronella tuotettu aineisto mahdollistavat kohteiden tarkastelun, mittaamisen ja kokonaisuuksien hahmottamisen etänä, mikä on vähentänyt kohdekäyntejä, säästänyt aikaa ja tukenut nopeampaa sekä paremmin perusteltua päätöksentekoa.
Matterport-aineisto on ollut meille käytännön työkalu, ei pelkkää dokumentaatiota. Sen avulla olemme parantaneet lähtötietojen laatua ja vähentäneet yllätyksiä projektien edetessä.
Arvostamme työn tasalaatuisuutta ja helppoa hyödynnettävyyttä – Jari on meille kumppani, jonka työ sujuvoittaa tekemistä ja tuo selkeää lisäarvoa.”
“Tilasimme Jarilta noin 50 m × 20 m kokoisen teollisen putkilinja-alueen 3D-dokumentoinnin. Tavoitteena oli saada mittatarkka digitaalinen lähtötilanne automaation, sähkölinjojen ja kriittisten elementtien kehittämistä varten.
Toimitus sisälsi E57-pistepilven mittatarkkaan 3D-suunnitteluun, DWG-yhteensopivan aineiston jatkojalostukseen sekä visuaalisen 3D-ympäristön, johon voidaan upottaa PDF-dokumentteja, huolto-ohjeita, linkkejä, kuvia ja muuta teknistä aineistoa.
Mittatarkkuus oli ±2 cm / 10 m. Aineisto mahdollistaa kohteen analysoinnin etänä ja vähentää merkittävästi manuaalista mittaustyötä.
Kunnossapidon näkökulmasta ratkaisu tuo selkeää lisäarvoa: huoltohenkilöstö näkee sähkölinjat ja automaation rakenteet etänä ennen kohdekäyntiä, dokumentaatio on keskitetty yhteen digitaaliseen ympäristöön, muutostyöt voidaan suunnitella tarkasti ilman tarpeettomia tuotantokatkoksia ja päätöksenteko nopeutuu, kun mittatieto on luotettavaa.
Olemme erittäin tyytyväisiä työn toteutukseen. Materiaali vastasi täysin tarpeitamme ja loi vahvan pohjan jatkokehitykselle sekä automaation modernisoinnille. Voin vahvasti suositella Jarin palveluita teollisuuden suunnittelu- ja kunnossapitokohteisiin.”
“3D-kuvauksen avulla saimme Tähtiareenasta selkeän ja helposti käytettävän digitaalisen mallin. Mallista voidaan tarkastella esimerkiksi korkeuksia, katon rakenteita, kulkureittejä sekä nostureiden, ripustusten ja muiden tapahtumatuotannon kannalta tärkeiden elementtien sijoittelua. Tarvittaessa kuvauksesta voidaan tuottaa myös pistepilviaineisto suunnittelun, mittauksen ja jatkokäsittelyn tueksi.”
Käymme läpi, palveleeko aineisto suunnittelua, perehdytystä, turvallisuutta vai useampaa tarvetta. Luottamukselliset alueet rajataan pois.
Kuvaus sovitetaan tuotantokatkoon tai hiljaiseen vuoroon. Tarvittaessa samalla käynnillä myös drone- ja lämpökuvaus.
Saat selaimessa toimivan 3D-mallin, pistepilven (E57) ja tarvittaessa pohjapiirrokset jaettavana linkkinä tai sovitulla tavalla.
“Tuotantotilan 3D-dokumentointi – näin tilaat oikean aineiston kerralla.” Päätöspuu, tarkistuslista, hinta-arviot ja valmis tarjouspohja, joilla saat juuri oikean aineiston – etkä maksa turhasta tai joudu kuvauttamaan kahdesti.
Lataa opas sähköpostiisi